IT sektorius: ar talentų trūkumą išspręstų moterų atėjimas į rinką?

Užimtumo tarnybos duomenimis, karantino metu darbo neteko daugiau moterų. Negana to, pastarąjį mėnesį moterų nedarbo rodiklis pralenkė vyrų. Viena iš pagrindinių to priežasčių – dauguma moterų vis dar dirba ekonominiams nuosmukiams jautresniame paslaugų sektoriuje. Eurostato duomenimis, šioje srityje dirba 27 proc. visų darbingo amžiaus moterų Lietuvoje. Tuo tarpu technologijų sektorius krizėms yra gerokai atsparesnis, tačiau jame vis dar dominuoja vyrai.

 

Eurostato duomenimis, Lietuvoje informacijos ir ryšių technologijų srityje dirba 25,4 proc. moterų ir 74,6 proc. vyrų.

„Iki šių metų pabaigos Lietuvoje trūks 13 tūkst. IRT srities darbuotojų, rodo „Infobalt“ duomenys. Neabejoju, kad didesnis moterų įsiliejimas į technologijų pasaulį galėtų būti šios problemos sprendimas. Rinka diktuoja vis augantį talentų poreikį, tad susirūpinti reikia jau dabar. Jeigu neruošime talentų šiandien, ateityje turėsime dar didesnį atotrūkį tarp laisvų darbo vietų šioje srityje ir žmonių, galinčių jas užimti. Toks specialistų trūkumas yra didžiulė galimybė moterims pradėti savo karjerą IT srityje“, – sako mentorystės programos „Women Go Tech“ vadovė Diana Česonytė. 

Kas stabdo moteris žengti pirmąjį žingsnį?

D. Česonytės teigimu, moterys dar nedrąsiai žengia į IT sritį, nors jų susidomėjimas yra neabejotinas.

„Moterys supranta, kad tai perspektyvi sritis, tačiau dažnai joms pritrūksta susistemintų žinių, ką iš tiesų      reiškia dirbti technologiniame sektoriuje, kokios ten yra profesijos, kaip pasirinkti sau labiausiai tinkamą bei nuo ko pradėti persikvalifikavimo į IT kelionę. Pirmoji priežastis, kodėl taip yra – edukacijos trūkumas. Internete informacijos yra apstu, tačiau ji nėra struktūruota ir ja sunku pasinaudoti pradedančiosioms. Tad rinkoje tiek valstybės mastu, tiek per privačias iniciatyvas vis dar trūksta sistemingo visuomenės švietimo apie technologijų sektoriaus suteikiamas karjeros galimybes. Svarbu labiau akcentuoti, kad IT sektorius neturi lyties ir kad jame yra daugiau profesijų nei vien programavimas. Antra – stereotipai, kurie atsiranda dar mokyklos suole ir vėliau daro įtaką renkantis karjerą“, – vardija pašnekovė, pridurdama, kad mergaičių susidomėjimas technologijomis ima kristi nuo šeštos klasės, mat šią sritį jos pradeda suvokti kaip labiau vyrišką.

Ji pasakoja, kad su stereotipais susiduriama ir pačioje darbo rinkoje. Pavyzdžiui, dar visai neseniai IT srities darbo skelbimai buvo rašomi kreipiantis išskirtinai į vyrišką lytį be jokios užuominos, jog pareigybė tinkama bet kam, nepriklausomai nuo lyties.     

„Moteris nuo sėkmės technologijų srityje dažnai stabdo ir nepasitikėjimas savimi. Turime tokių atvejų, kai moteris yra įgijusi pakankamai įgūdžių ir žinių karjeros pradžiai IT srityje, tą liudija ir jų žinias patvirtinantys sertifikatai, tačiau dar vyrauja įsitikinimas, kad būtina papildomai mokytis, kad jos nepasiruošusios. Pastebėjome, kad moterys nedrįsta pradėti turimas žinias taikyti praktiškai, todėl jų augimui ypatingai svarbus paskatinimas, palaikymas ir buvimas bendraminčių bendruomenės dalimi“, – sako D. Česonytė.

Anot jos, pačiai IT industrijai būtų naudinga priimti moteris, nes abiejų lyčių komandos yra pranašesnės.  „Viena technologijų įmonė gamino belaides ausines. Prie šio projekto dirbo išskirtinai vyriška komanda. Pagaminus produktą ir jį testuojant paaiškėjo, kad jis absoliučiai nepritaikytas moterims: ausinių antgalis trukdė nešiojančioms auskarus. Gavusi atgalinį ryšį komanda suprato, kad produktą reikia tobulinti ir sukūrė mažesnes ausines. Funkcionalumas nenukentėjo, o produktas tapo patrauklus didesniam tikslinės auditorijos ratui“, – sėkmės pavyzdžiu dalijasi D. Česonytė.

Karščiausios profesijos rinkoje

Pasak Dianos Česonytės, tendencijos nesikeičia ir technologijų sektorius išlieka perspektyviausias. Populiariausios profesijos šiuo metu yra duomenų analitikų, testuotojų, programuotojų, robotikos, IT priežiūros specialistų, mat pagrindinė šių dienų tendencija – orientavimasis į procesų automatizaciją ir robotizaciją. Labiausiai rinkoje trūksta pažengusių IT specialistų, tačiau ir pradedantiesiems galimybių yra daug.

Technologijų pasaulis sparčiai kinta. Eurostato duomenimis, 30 proc. 2030 metais reikalingų profesijų šiandien dar neegzistuoja, tad, pašnekovės manymu, moterys turėtų stengtis šiame sektoriuje įsidarbinti jau dabar, kad pokyčius galėtų stebėti iš vidaus.

„Nors dar nemažai moterų technologijų srityje dirba mažiau techninių žinių reikalaujančiose pozicijoje, kaip antai, administratorės, žmogiškųjų išteklių specialistės, projektų valdytojos, vis dėlto džiugu matyti, jog situacija po truputį kinta. Kasmet matome, kaip 70 proc. „Women Go Tech” programos dalyvių sėkmingai įsidarbina programuotojomis, testuotojomis, duomenų analitikėmis, UX dizainerėmis, produktų vadovėmis. Pernai daugiausiai dėmesio susilaukė duomenų analitikos sritis“, – teigia mentorystės programos vadovė. 

Anot D. Česonytės, norint įsitvirtinti IT sektoriuje svarbu išsiugdyti tarpdiscipliniškumą, mat IT srities profesijos persipina viena su kita, todėl reikia turėti žinių iš skirtingų disciplinų. Visa tai reikalinga tam, kad pavyktų kuo greičiau suprasti, kaip technologijos veikia, keičiasi ir tobulėja. Taip pat svarbus ir mokymasis visą gyvenimą – siekiant su technologijomis eiti koja kojon, reikia nuolat ugdyti kompetencijas ir domėtis tendencijomis, kas padeda operatyviai prisitaikyti prie nuolat vykstančių pokyčių technologijų srityje.

Autoritetų svarba ir pagalba nuo mokyklos suolo

D. Česonytės teigimu, kaskart, kai moteris įsidarbina IT srityje, ji tampa pavyzdžiu visoms, siekiančioms to paties. Dėl šios priežasties svarbu dalintis sėkmės istorijomis, kurias papasakotų pačios moterys ir savo pavyzdžiu įkvėptų kitas. Tai vienas efektyviausių būdų, skatinantis nustoti taikyti lyties kriterijų bet kokiai technologinei profesijai.

„Profesinis orientavimas ir supažindinimas su IT sritimi turėtų prasidėti dar mokyklos suole. Mokiniai turėtų matyti geruosius pavyzdžius, kad suprastų, jog profesija neturi lyties. Taip pat edukacija reikalinga ir vyresniame amžiuje, kai siekiama persikvalifikuoti – tam naudingos specialios mokyklos, kursai ar programos“, – sako ji.

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ iniciatyva e. skautai prisideda tiek prie profesinio jaunimo orientavimo, tiek prie visų šalies gyventojų skaitmeninio švietimo. E. skautai yra 14-29 metų amžiaus savanoriai, mokantys senjorus informacinių technologijų gudrybių. Tokių kaip saugiai naudotis išmaniuoju telefonu, kompiuteriu ir internetu.

„E. skautais tapę jaunuoliai ne tik turi galimybę padėti vyresnio amžiaus žmonėms bei mažinti jų skaitmeninę atskirtį, bet ir pagilinti savo jau turimas žinias apie informacines technologijas. Projekto metu pastebėjome, kad nemaža dalis e. skautų šią veiklą renkasi norėdami savo ateitį sieti su IT sritimi arba atranda potraukį šiai sričiai savanoriaudami. Ypatingai džiaugiamės, kai šia kryptimi pasuka jaunos merginos, kurios gali iš esmės pakeisti IT industrijos veidą“, – sako projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis, skaičiuojantis, kad jau dabar e. skautai suteikė beveik penkis tūkstančius konsultacijų IT klausimais.

Pasak A. Ruseckio, tapti e. skautu – itin paprasta. Tereikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, atlikti testą ir parsisiųsti e. skauto pasą, o su juo nukeliauti į artimiausią biblioteką ir susitarus su bibliotekininku pradėti e. skauto veiklą.

Regionunaujienos.lt informacija

Nuotrauka iš D. Česonytės asmeninio arcyvo

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode